ابزارهای انتخاب در فتوشاپ - بخش اول

 

 

طراحی انتخاب ها با ابزارهای انتخاب Marquee در فتوشاپ

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 


آیا با ابزارهای انتخاب فتوشاپ آشنا هستید؟ از اینجا شروع کنید! بیاموزید که چگونه با استفاده از ابزار Rectangular Marquee Tool و Elliptical Marquee Tool، انتخاب‌ها را ترسیم کنید و چگونه انتخاب‌های اولیه را به شکل‌های پیچیده‌تر ترکیب کنید! شامل نمونه هایی از نحوه استفاده از این ابزارهای انتخاب با تصاویر شما است!

 

 

آموزش ویدیویی : 

https://www.youtube.com/embed/pqhi6-F2WH8

 

 

نوشته استیو پترسون


در این آموزش، من به شما نشان می‌دهم که چگونه با استفاده از دو ابزار اصلی و در عین حال کاربردی‌ترین ابزار انتخاب، Rectangular Marquee Tool و Elliptical Marquee Tool ، در فتوشاپ انتخاب کنید . اگر در فتوشاپ تازه کار هستید، این دو ابزار انتخابی هستند که می خواهید ابتدا یاد بگیرید.

 

آنها با هم به عنوان ابزارهای انتخاب هندسی فتوشاپ شناخته می شوند زیرا خطوط کلی انتخاب را به شکل مستطیل یا بیضی ترسیم می کنند. و اگرچه ممکن است ابتدایی به نظر برسند، اما هر دو فوق‌العاده مفید هستند و شما بارها و بارها به سراغ آنها خواهید رفت.

 

همراه با نشان دادن نحوه رسم انتخاب های ساده با این ابزارها، من همچنین به شما نشان خواهم داد که چگونه با ترکیب دو یا چند طرح انتخاب با هم، انتخاب های پیچیده تر ایجاد کنید. و ما به چند نمونه از نحوه استفاده از هر ابزار در کار فتوشاپ خود نگاه خواهیم کرد.

 


طراحی خود را به ما بسپارید  ؛ 

 

 


بیا شروع کنیم!

 

تمام آموزش های فتوشاپ ما را به صورت PDF دانلود کنید!

 

به کدام نسخه فتوشاپ نیاز دارم؟


من از فتوشاپ 2022 استفاده می کنم اما هر نسخه اخیر کار می کند. آخرین نسخه فتوشاپ را از اینجا دریافت کنید .

 

 

ابزارهای خیمه ای مستطیلی و بیضوی را از کجا می توان پیدا کرد


ابزار Rectangular Marquee و Elliptical Marquee Tool در یک نقطه در نوار ابزار ، دقیقاً زیر ابزار Move یافت می شوند. به طور پیش فرض، ابزار Rectangular Marquee قابل مشاهده است.

 

نماد Rectangular Marquee Tool در نوار ابزار فتوشاپ.
نماد Rectangular Marquee Tool در نوار ابزار.اما اگر روی نماد آن کلیک کنید و نگه دارید، ابزار Elliptical Marquee را خواهید یافت. همچنین ابزار Single Row Marquee Tool و Single Column Marquee Tool وجود دارد، اما آنها فقط یک سطر یا یک ستون از پیکسل ها را انتخاب می کنند. از آنجایی که آنها خیلی مفید نیستند، من آنها را در اینجا پوشش نمی دهم.

 

 

ابزارهای انتخاب خیمه شب بازی فتوشاپ در نوار ابزار.
ابزارهای انتخاب Marquee فتوشاپ.


 

 


میانبرهای صفحه کلید Rectangular و Elliptical Marquee Tool
توجه داشته باشید که هر دو ابزار Rectangular و Elliptical Marquee، حرف M را به عنوان میانبر صفحه کلید خود به اشتراک می گذارند . بنابراین، اگر ابزار دیگری مانند Move Tool فعال دارید، با فشار دادن M، هر ابزاری که در نوار ابزار قابل مشاهده است انتخاب می‌شود.

 

برای جابجایی به ابزار دیگر، کلید Shift را روی صفحه کلید خود نگه دارید و M را فشار دهید . و سپس برای بازگشت به ابزار قبلی، Shift+M را دوباره فشار دهید.

 

 

میانبر صفحه کلید Rectangular and Elliptical Marquee Tool.
میانبر صفحه کلید Rectangular and Elliptical Marquee Tool.نحوه رسم انتخاب ها با ابزار Rectangular Marquee


ابزارهای Rectangular و Elliptical Marquee Tools بسیار شبیه به هم هستند. در واقع تنها تفاوت این است که یکی خطوط انتخاب مستطیلی و دیگری خطوط انتخاب بیضی می کشد. غیر از این، آنها دقیقاً همین رفتار را دارند.

 

بنابراین من با نشان دادن اصول اولیه نحوه کار یک ابزار شروع می کنم. و برای آن، من همه چیز را ساده نگه می‌دارم و از یک پس‌زمینه سفید ساده استفاده می‌کنم تا رئوس مطالب انتخابی را آسان‌تر ببینم. سپس هنگامی که اصول اولیه را پوشش دادیم، به یک تصویر می روم.

 


 
انتخاب Rectangular Marquee Tool از نوار ابزار


ما با ابزار Rectangular Marquee شروع می کنیم. اما می توانید به ابزار Elliptical Marquee نیز بروید .

 

من ابزار Rectangular Marquee را از نوار ابزار انتخاب می کنم.

 

انتخاب ابزار Rectangular Marquee در فتوشاپ.
انتخاب ابزار Rectangular Marquee.نحوه ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل


ابزار Rectangular Marquee برای ترسیم خطوط مستطیلی یا مربعی انتخاب استفاده می شود. اگر روی ابزار کلیک کنید و بکشید، یک انتخاب مستطیلی شکل آزاد می‌کشید. طرح کلی با چیزی که معمولاً مورچه های راهپیمایی نامیده می شود نشان داده می شود . هر چیزی که داخل طرح کلی است انتخاب می شود و هر چیزی خارج از آن انتخاب نمی شود.

 

نحوه ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ

 

 

نحوه ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ
برای ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل آزاد، کلیک کنید و بکشید.


 


اگر روی طرح کلی انتخاب موجود کلیک کرده و بکشید ، انتخاب را پاک کرده و مورد جدیدی را ترسیم خواهید کرد.

 

 

چگونه یک انتخاب را پاک کنیم و یک مورد جدید را در فتوشاپ بکشیم

 

 

چگونه یک انتخاب را پاک کنیم و یک مورد جدید را در فتوشاپ بکشیم
برای ترسیم طرح کلی انتخاب جدید، روی یک انتخاب موجود کلیک کرده و بکشید.


 


و اگر روی یک انتخاب کلیک کنید و بکشید ، طرح کلی را به اطراف منتقل خواهید کرد. شما پیکسل های واقعی را داخل قسمت انتخابی جابه جا نمی کنید. فقط خود طرح کلی دلیلش این است که ما با ابزار انتخاب درگ می کنیم.

 

اگر بخواهیم با ابزار Move Tool داخل انتخاب بکشیم، پیکسل های واقعی را جابه جا می کنیم. من این کار را در اینجا انجام نمی‌دهم، اما وقتی به تصویری تغییر می‌دهیم به آن بازمی‌گردیم.

 

 

نحوه تغییر موقعیت یک طرح کلی پس از کشیدن آن در فتوشاپ
کلیک کنید و داخل یک طرح کلی انتخاب کنید تا آن را تغییر دهید.

 


نحوه تغییر موقعیت طرح در هنگام رسم انتخاب


اگر شروع به کشیدن یک انتخاب کنید و سپس کلید فاصله را روی صفحه کلید خود نگه دارید، می توانید برای تغییر موقعیت طرح بکشید. سپس برای ادامه طراحی، فاصله را رها کنید.

 

 

نحوه حذف طرح کلی انتخاب


برای حذف طرح کلی انتخاب پس از اتمام کار، به منوی انتخاب در نوار منو بروید و لغو انتخاب را انتخاب کنید . یا میانبر صفحه کلید Ctrl+D را در رایانه شخصی ویندوزی یا Command+D را در مک فشار دهید. یا فقط با ابزار انتخاب خود روی هر نقطه از سند کلیک کنید تا آن را لغو انتخاب کنید.

 

اگر به اشتباه انتخابی را پاک کردید، می‌توانید با رفتن به منوی ویرایش و انتخاب Undo Deselect یا با فشار دادن Ctrl+Z در رایانه شخصی یا Command+Z در مک، آن را برگردانید.

 

 

نحوه حذف یک انتخاب در فتوشاپ

 

 

نحوه حذف یک انتخاب در فتوشاپ
دستور Deselect در منوی Select.کشیدن یک انتخاب مستطیلی به بیرون از مرکز آن


توجه داشته باشید که هر بار که می کشیم، طرح کلی انتخاب را از گوشه آن می کشیم. اما شما همچنین می توانید آن را از مرکز آن به سمت بیرون بکشید. پس از شروع کشیدن، کلید Alt را در رایانه شخصی یا کلید Option را در مک نگه دارید و سپس به کشیدن ادامه دهید. وقتی کارتان تمام شد، دکمه ماوس را رها کنید و سپس کلید Alt یا Option را رها کنید.

 

 

چگونه یک انتخاب مستطیلی را از مرکز آن به بیرون در فتوشاپ بکشیم

 

 

چگونه یک انتخاب مستطیلی را از مرکز آن به بیرون در فتوشاپ بکشیم
کشیدن را شروع کنید، سپس Alt (Win) / Option (Mac) را نگه دارید تا انتخاب را از مرکز آن بکشید.


 


چگونه یک طرح کلی را به عنوان یک مربع کامل ترسیم کنیم

 

برای ترسیم یک انتخاب به عنوان یک مربع کامل، با ابزار Rectangular Marquee شروع به کشیدن کنید. سپس کلید Shift را روی صفحه کلید خود نگه دارید و به کشیدن ادامه دهید. وقتی کارتان تمام شد، دکمه ماوس را رها کرده و سپس کلید Shift را رها کنید.

 

 

طراحی خود را به ما بسپارید  ؛ 

 

 

همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا دکمه ماوس را رها کنید و سپس هر کلیدی را که نگه داشتید. اگر ابتدا کلید را رها کنید، اثری را که کلید داشت از دست خواهید داد. در این حالت، مربع دوباره به یک مستطیل باز می گردد. بنابراین من کلید Shift را پایین نگه می دارم، سپس دکمه ماوس را رها می کنم و سپس کلید Shift را.

 

 

چگونه با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ یک طرح کلی را به عنوان یک مربع کامل ترسیم کنیم

 

 

چگونه با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ یک طرح کلی را به عنوان یک مربع کامل ترسیم کنیم
کشیدن را شروع کنید، سپس Shift را نگه دارید تا انتخاب به صورت مربع کامل رسم شود.

 


ترسیم یک انتخاب مستطیلی با اندازه یا نسبت ثابت


به طور پیش فرض، Rectangular Marquee Tool انتخاب ها را آزادانه در هر اندازه یا نسبتی ترسیم می کند. به این دلیل که در نوار گزینه ها، گزینه Style روی Normal تنظیم شده است . اما ما همچنین می توانیم انتخابی را با نسبت ثابت یا اندازه ثابت ترسیم کنیم.

 

 

گزینه Style در نوار گزینه ها

 

 

گزینه Style در نوار گزینه ها
گزینه Style در نوار گزینه ها به طور پیش فرض روی Normal تنظیم شده است.


 


نسبت ثابت


اگر استایل را روی Fixed Ratio تنظیم کرده اید ، نسبت مورد نیاز خود را در فیلدهای Width و Height وارد کنید. نسبت 1 به 1 یک مربع کامل ترسیم می کند. اگر عرض را روی 4 و ارتفاع را روی 6 قرار دهم، انتخابی را با نسبت 4 در 6 ترسیم می کنم.

 

تنظیم سبک Rectangular Marquee Tool روی Fixed Ratio

 

 

تنظیم سبک Rectangular Marquee Tool روی Fixed Ratio
تنظیم Style روی Fixed Ratio و وارد کردن نسبت در قسمت Width و Height.می توانید جهت نسبت تصویر را با کلیک کردن روی نماد تعویض بین فیلدهای Width و Height تغییر دهید.

 

برای جابجایی بین جهت افقی یا عمودی، روی نماد تعویض کلیک کنید.
برای جابجایی بین جهت افقی یا عمودی، روی نماد تعویض کلیک کنید.اما برای اعمال تغییرات، باید طرح کلی دیگری را ترسیم کنید.

 

 

نحوه ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل با نسبت ثابت در فتوشاپ.
ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل با نسبت ثابت.اندازه ثابت


اگر استایل را روی اندازه ثابت تنظیم کرده اید ، مقداری را بر حسب پیکسل، اینچ یا هر نوع اندازه گیری که نیاز دارید در فیلدهای Width و Height وارد کنید. عرض را روی 400 پیکسل تنظیم می کنم. سپس کلید Tab را روی صفحه‌کلید فشار می‌دهم تا به ارتفاع بپرم و 300 پیکسل را وارد می‌کنم.

 

تنظیم سبک Rectangular Marquee Tool روی Fixed Size.

تنظیم سبک Rectangular Marquee Tool روی Fixed Size.
تنظیم Style روی Fixed Size و وارد کردن اندازه در قسمت Width و Height.با وارد کردن عرض و ارتفاع، تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی سند کلیک کنید و دکمه ماوس خود را رها کنید تا فوراً یک طرح کلی با آن اندازه دقیق ترسیم کنید. اگر کلیک کنید و بکشید، می توانید طرح کلی را تغییر دهید. سپس دکمه ماوس خود را رها کنید تا آن را بپذیرید.

 

 

نحوه ترسیم طرح کلی انتخاب مستطیل شکل با اندازه ثابت در فتوشاپ.
کلیک کنید و رها کنید تا انتخاب در اندازه ثابت رسم شود.وقتی کارتان تمام شد، به یاد داشته باشید که گزینه Style را به حالت عادی برگردانید ، در غیر این صورت دفعه بعد که انتخابی را ترسیم می کنید، در آن اندازه یا نسبت تصویر گیر خواهید کرد.

 

 

بازنشانی سبک Rectangular Marquee Tool به حالت عادی.
بازنشانی استایل به حالت عادی.

 

 


طراحی خود را به ما بسپارید  ؛ 

 


چگونه یک انتخاب مستطیلی را جمع، تفریق یا قطع کنیم


تا کنون، ما یاد گرفته ایم که چگونه یک طرح کلی را در یک زمان ترسیم کنیم. اما ما همچنین می توانیم خطوط کلی انتخاب را برای ایجاد انتخاب های پیچیده تر ترکیب کنیم.


 
در سمت چپ نوار گزینه ها یک ردیف از چهار نماد قرار دارد. از چپ به راست، انتخاب جدید ، افزودن به انتخاب ، تفریق از انتخاب و تقاطع با انتخاب را داریم . اولین نماد، انتخاب جدید، به طور پیش فرض فعال است، به همین دلیل است که هر بار که با ابزار درگ می کنیم، یک انتخاب جدید ترسیم می کنیم. اما همچنین می توانیم به انتخاب موجود اضافه کنیم یا یک مساحت از آن کم کنیم. و حتی می‌توانیم انتخاب را فقط در ناحیه‌ای نگه داریم که انتخاب جدید ما و انتخاب موجود با هم تداخل دارند.

 

 

گزینه New, Add, Subtract and Intersect برای ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ.

گزینه New, Add, Subtract and Intersect برای ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ.
گزینه های انتخاب جدید، افزودن، تفریق و تقاطع.اما مشکل انتخاب یکی از این نمادها در نوار گزینه ها این است که آنها چسبناک هستند، به این معنی که تا زمانی که نماد دیگری را انتخاب نکنید، انتخاب می شوند. بنابراین راه بهتر برای دسترسی به این گزینه ها استفاده از میانبرهای صفحه کلید آنهاست.

 

میانبر صفحه کلید افزودن به انتخاب

 

چگونه با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ به یک طرح کلی اضافه کنیم.
برای افزودن انتخاب بعدی خود به انتخاب موجود، کلید Shift را روی صفحه کلید خود فشار داده و نگه دارید.


 

 

علامت مثبت را در سمت راست پایین مکان‌نما خواهید دید . سپس یک طرح کلی انتخاب را بکشید.

 

چگونه با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ به یک طرح کلی اضافه کنیم.
Shift را نگه دارید و بکشید تا انتخاب بعدی به انتخاب موجود اضافه شود.
مورد جدید به انتخاب قبلی اضافه می شود.

 

 

دو طرح انتخابی مستطیلی در یکی ترکیب شده اند.
دو طرح انتخابی در یکی ترکیب شده اند.خطوط انتخابی نیازی به همپوشانی ندارند. با نگه داشتن Shift و کشیدن می توانید یک ناحیه کاملاً متفاوت به انتخاب اضافه کنید . به این ترتیب می توانید دو یا چند قسمت از تصویر خود را به طور همزمان انتخاب کنید.

 

 

طراحی خود را به ما بسپارید  ؛ 

 

 

سپس برای پاک کردن همه انتخاب ها به طور همزمان، Ctrl+D را در رایانه شخصی ویندوزی یا Command+D را در مک فشار دهید.

 

افزودن چندین ناحیه به انتخاب با ابزار Rectangular Marquee.

افزودن چندین ناحیه به انتخاب با ابزار Rectangular Marquee.
Shift را نگه دارید و بکشید تا چندین ناحیه به انتخاب اضافه شود.میانبر صفحه کلید Subtract from Selection


برای کم کردن یک منطقه از انتخاب موجود، کلید Alt را در رایانه شخصی یا کلید Option در مک را فشار داده و نگه دارید. یک علامت منفی در سمت راست پایین مکان نما ظاهر می شود. سپس اطراف ناحیه ای را که می خواهید کم کنید بکشید.

 

چگونه از یک انتخاب با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ کم کنیم

چگونه از یک انتخاب با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ کم کنیم
Alt (Win) / Option (Mac) را نگه دارید و بکشید تا از انتخاب کم کنید.


 


دکمه ماوس را رها کنید و مساحت آن کم می شود. من آن را با فشار دادن Ctrl+Z در رایانه شخصی یا Command+Z در مک آن را لغو می کنم.

 

منطقه انتخاب شده از طرح کلی انتخاب اصلی کم شد
منطقه انتخاب شده از طرح کلی انتخاب اصلی کم شد.


 


میانبر صفحه کلید Intersect with Selection


در نهایت، برای اینکه انتخاب فقط در ناحیه ای که انتخاب بعدی شما و انتخاب موجود با هم تداخل دارند یا تلاقی می کنند، نگه دارید، Shift+Alt را در رایانه شخصی یا Shift+Option را در مک نگه دارید. یک x کوچک در سمت راست پایین مکان‌نما خواهید دید. سپس قسمتی از انتخاب موجود خود را بکشید.

 

نحوه تلاقی با یک انتخاب با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ

نحوه تلاقی با یک انتخاب با ابزار Rectangular Marquee فتوشاپ
Shift+Alt (Win) / Shift+Option (Mac) را نگه دارید و بکشید تا فقط در جایی که دو انتخاب با هم تلاقی می کنند نگه دارید.هنگامی که دکمه ماوس خود را رها می کنید، فقط قسمتی را که دو طرح انتخابی با هم تداخل دارند را حفظ می کنید.

 

 

فقط ناحیه ای که خطوط انتخاب با هم تداخل دارند انتخاب شده باقی می ماند.
فقط ناحیه ای که خطوط انتخاب با هم تداخل دارند انتخاب شده باقی می ماند.

 

 

... ادامه در بخش دوم