طراحی داخلی چیست ?

 

 

 چرا طراحی داخلی واقعاً می تواند به شما احساس بهتری بدهد ؟

 

 

نوشته شده توسط متریالز ( 23 مارس 2020 ) 

 

 

ترجمه شده توسط گروه معماری مشاور

 


اگر سبک موسیقی خاصی را دوست ندارید ، تئاتر شما را خسته می کند یا جذب آثار هنری نمی شوید ، تقریباً همیشه می توانید از آنها اجتناب کنید. معماری اما متفاوت است. یک پروژه ضعیف فکر شده زندگی بسیاری از مردم را به طور مداوم و برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار خواهد داد. با استفاده از فضای داخلی ، این اثر حتی بیشتر تقویت می شود. بشریت بیشتر و بیشتر وقت خود را در خانه می گذراند ، که به طور مستقیم بر سلامتی و سلامتی ما تأثیر می گذارد. در دوران بازنشستگی اجباری ، مانند همه گیری فعلی کووید -19 ، ما احساس می کنیم که فضاهای داخلی چقدر برای رفاه و حتی پیشگیری از بیماری ها مهم هستند. طراحی محیط داخلی یک مسئولیت بزرگ برای یک حرفه ای است. یک طراح داخلی باید این پروژه ها را برنامه ریزی ، تحقیق ، هماهنگ و مدیریت کند تا از محیطی سالم و زیبا برای افرادی که از فضا استفاده می کنند برخوردار شود. اما در واقع طراحی داخلی چیست؟

 

 

 

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید

 

به ندرت ، طراحی داخلی با دکوراسیون اشتباه گرفته می شود - تصوری اشتباه که با تعدادی از تعصبات و سوء تفاهم ها همراه است. انتخاب پوشش ، رنگ و روکش در واقع یکی از جنبه های مهم طراحی داخلی است. اما این تنها ویژگی آن نیست.

اول ، درک رفتارها و خواسته های کاربر برای ایجاد فضاهای کاربردی و زیبا از نظر ضروری است. سازماندهی جنبش یک نقطه شروع است که می توان آن را از طریق دستکاری طرح اولیه بدست آورد. این تقسیم فضا را می توان از طریق دیوارها ، بلکه از طریق مبلمان و حتی اشیاء نیز انجام داد. در عین حال ، طراحی داخلی باید به شرایط راحتی (اعم از حرارتی ، نورپردازی یا آکوستیک) و همچنین ارگونومی ، که بهترین ابعاد را برای مبلمان و اشیاء دیکته می کند ، توجه کند. در نهایت ، مشخصات روکش ها و مواد نمایان ترین و سطحی ترین قسمت طراحی داخلی را تشکیل می دهند ، اما اهمیت کمتری ندارند. این لمس نهایی چهره پروژه را می سازد ، دید طراح و همچنین خواسته ها و نیازهای کاربران را منتقل می کند.

در زیر ، ما مسائل اصلی را که طراحی داخلی باید با جزئیات بیشتری در نظر بگیرد ، مورد بحث قرار می دهیم:

 

 

چیدمان

چیدمان یک پروژه به طور خلاصه ، موقعیت تجهیزات ، مبلمان و اشیاء ، ثابت یا متحرک ، در فضایی است که در حال طراحی است. یک توزیع مناسب می تواند جریان فضا را سازماندهی کند ، مکان هایی برای ماندگاری ایجاد کند و سلسله مراتبی از فضا ایجاد کند. به ویژه در طرح های معماری باز ، جایی که طراح آزادی بیشتری دارد ، چیدمان داخلی برای عملکرد صحیح پروژه بسیار مهم است. لوکوربوزیه و میس وان در روه اولین کسانی بودند که با کاهش مناطق وسیع گردش و استفاده از عناصر سازه ای ، مبلمان و تابلوهای متحرک برای تقسیم فضا به جای دیوار ، برنامه های مرسوم سلسله مراتبی را به چالش کشیدند.

 

 

 

 

به منظور ایجاد یک چیدمان خوب ، طبیعتاً طراح داخلی باید استانداردهای دسترسی ، مسیرهای فرار از آتش و حداقل ابعاد اتاق ها را در نظر بگیرد. حجم زیادی از ادبیات وجود دارد که ابعاد مناسب را برای هر نوع استفاده از فضا مشخص می کند. کتاب ارنست نوفرت "داده های معماران" در ابتدا در سال 1936 منتشر شد و بهترین شیوه ها را برای ابعاد فضاهای مختلف مختلف از آشپزخانه های صنعتی گرفته تا ماشین های آموزشی جمع آوری کرده است. با توجه به افزایش متراکم شهرها و گران شدن ملک ، آپارتمان های کوچک و خانه های کوچک شروع به نقض این حداقل استانداردها کرده و نشان می دهند که قوانین را می توان با دقت زیر پا گذاشت. بنابراین ضروری ترین نکته برای درک نیازهای فضا و کاربر آن به منظور ارائه طرح بندی عملکردی و مناسب برای هر سناریوی متفاوت است.

 

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید

 

مبلمان

 

 

مبلمان اعم از ثابت یا متحرک ، مستقیماً بر کیفیت هر پروژه داخلی تأثیر می گذارد. وظیفه طراح این است که اطمینان حاصل کند که انتخاب های مشخص شده در پروژه به عملکرد معمول فضا کمک می کند و مطمئن می شود که به نگرانی های اولیه مانند گردش خون آسیب نمی رساند.

 

 

 

 

به ویژه (اما نه تنها) وقتی صحبت از فضاهای کوچک می شود - که کوچکتر و کوچکتر می شوند - توجه به انتخاب هر یک از مبلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل ، در بسیاری از موارد ، اغلب طراحی موارد منحصر به فرد برای استفاده بهینه از هر سانتیمتر مربع م effectiveثرتر است. مبلمان انعطاف پذیر که به هم می چسبد (مانند نیمکت های قابل جمع شدن) ؛ که تا می شود (مانند جداول جمع شونده) ؛ افزایش یا کاهش اندازه ، یا استفاده از آنها برای عملکردهای دوگانه (بعنوان مثال ، گاهی اوقات یک کمد ، گاهی یک پارتیشن داخلی) به عنوان آینده صنعت مبلمان در نظر گرفته می شود.

 

 

 

 

با پیروی از این روند ، در حال حاضر می توان چندین شرکت را پیدا کرد که محصولات این نوع خانه های کوچک (آپارتمان های کوچک یا خانه های کوچک) را تولید می کنند ، که ابعاد کوچکتر این فضاهای داخلی را در نظر دارند و استانداردهای قبلی را برای ایجاد قطعات کوچکتر بیشتر به چالش می کشند. با کاربر و فضا معاصر سازگار است. نمونه هایی از این نوع مبلمان شامل مبل های جمع و جورتر و میزهای ناهار خوری است که صندلی ها کاملاً زیر میزها قرار می گیرند و باعث می شود هر قطعه فضای کمتری در اطراف آن اشغال کند.

 

 

 

 

گیاهان ممکن است مبلمان تلقی نشوند ، اما با این وجود جنبه ای از طراحی داخلی هستند که باید به آنها توجه شود ، زیرا متحدان مهمی برای ایجاد سلامتی و کیفیت زندگی در محیط داخلی هستند. آنها هوا را تصفیه می کنند و مواد شیمیایی را که در فضاهای داخلی مسکونی و شرکتی بسیار رایج است جذب می کنند. توصیه رایج این است که برای هر 10 متر مربع فضا یک گیاه متوسط ​​داشته باشید.

 

 

 

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید

 

 

راحتی و ارگونومی

 


ما در چند سال گذشته به طور گسترده در مورد راحتی در فضاهای داخلی صحبت کرده ایم. کیفیت محیط داخلی در دنیایی متراکم و پرجمعیت ضروری است و فضای داخلی ناراحت کننده ، ناامن یا ناسالم می تواند برای سلامت جسمی و روحی افراد بسیار مضر باشد ، با توجه به اینکه ما مقدار زیادی از عمر خود را در آن سپری می کنیم.

 

 

 

 

 

راحتی از زیبایی شناسی فضا ، عطر محیط ، نسیمی که از پنجره وارد می شود و دمای هنگام ورود ، تا دسترسی و استفاده از فناوری ها یا استراتژی های منفعل برای تسهیل و بهبود کیفیت زندگی مقیم. هنگام سکونت فضا چگونه از نظر بصری درک می شود؟ رنگ ، روشنایی ، عمق و ارتفاع آن تعیین می کند که آیا به عنوان دنج ، ایمن ، محرک ، صلح آمیز ، انعطاف پذیر یا درست برعکس تشخیص داده شده است. آیا از نظر صوتی راحت است؟ درمان صوتی مناسب به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به بلند کردن صدا با دیگران صحبت کنید یا بدون فشار آوردن گوش خود به سخنرانی در سالن گوش دهید. خیلی گرم است یا خیلی سرد؟ دمای راحت می تواند بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد باشد ، در حالی که سرمای زیاد یا گرما نه تنها آزاردهنده است ، بلکه باعث جوجه کشی بیماری های مختلف نیز می شود. آیا تهویه هوای داخل خانه را تا آنجا که ممکن است تمیز و سالم نگه می دارد؟ بوی بد ، کنه ، قارچ و سایر ترکیبات مادی برای سلامتی انسان سمی است.

 

 

 

 

اگرچه ممکن است معماری بیگانه به نظر برسد ، اما ارگونومی رشته ای است که به ما کمک می کند تا فضاها و وسایل را طوری طراحی کنیم که به خوبی با ویژگی های فیزیولوژیکی ، آناتومیکی و حتی روانی ساکنان و کاربران هر اتاق سازگار باشد. این رابطه بین محیط مصنوعی و اعمال و رفتارهای بدن و ذهن انسان را تشکیل می دهد. بنابراین ، میزان موفقیت طراحی داخلی خوب با تجزیه و تحلیل ارگونومیک دقیق ارتباط دارد ، تحلیلی که باید از مطالعه ابعاد و تناسب بدن انسان در تنوع بسیار زیاد آن شروع شود. تحقیقات آنتروپومتری وجود دارد که جمعیت را بر اساس این پارامترها گروه بندی می کند و به ما امکان می دهد راه حل های انعطاف پذیر و موثری را برای بیشترین تعداد کاربران بالقوه ارائه دهیم.

 

 

در امتداد خطوط یکسان ، همه مواد تکمیل کننده معادل نیستند. اگرچه انتخاب به طور معمول تحت تأثیر عواملی مانند زیبایی ، عملکرد و هزینه است ، مهم است که ترکیب هر ماده و تأثیر آن را در طول عمر مفید آن بر محیط زیست نیز در نظر بگیریم. امروزه ، در اکثر بازارها ، عرضه مواد تکمیل کننده وسیع و متنوع است و به ما این امکان را می دهد تا عواملی مانند منشاء ، دوام ، قابلیت بازیافت و ویژگی های بهداشتی یا محیطی را که با راحتی آینده فضای طراحی شده بی ارتباط نیست ، ارزیابی کنیم. بنابراین انتخاب روکش یا روکش چند وجهی است و باید عوامل زیر را در نظر بگیرد:

 

  • هدف فضا. مواد باید هم عملکرد فضا و هم تنوع کاربران بالقوه را تأیید کنند. هنگام انتخاب ، توصیه می شود سطح تردد و استفاده از منطقه ، شرایط نظافت ، فرسودگی و قرار گرفتن در معرض محیط را در نظر بگیرید. عوامل دیگر مانند بافت و رنگ می توانند به درک فضا و انتشار نور کمک کرده و بر روحیه ساکنان آن تأثیر بگذارند.
  • ماده ماده. ترکیب مواد مقاومت ، انعطاف پذیری و شکل پذیری آن و در نتیجه طیف وسیعی از کاربردهای آن را مشخص می کند. از نظر شیمیایی ، توصیه می شود به ترکیب رنگ ها ، پوشش های پلاستیکی ، چسب ها یا افزودنی هایی که می توانند اثرات طولانی مدت مضر (یا مفید) بر کیفیت هوای داخل ساختمان داشته باشند ، توجه شود.
  • سیستم های نصب فرآیند ساخت و ساز تکمیل ها شامل بست ها یا چسب هایی است که توصیه می شود برای صرفه جویی در هزینه ها و جلوگیری از خطا در طول مراحل ساخت (مخصوصاً اگر ساخت جدید است) ، آنها را نیز به پایان برسانید.
  • لایه سطحی. آخرین لایه تکمیل تأثیر زیادی بر راحتی فضا دارد. سطوح را می توان بدون لغزش ، نچسب یا ضد آب درمان کرد. عناصری مانند روکش های مشترک ، لبه ها ، قالب ها و دسته ها برای تسهیل نظافت ، جلوگیری از تصادفات و تسهیل حرکت ها ، در میان گزینه های دیگر به اندازه استفاده وسیع از فضا ، طراحی شده اند.

 

 

 

 

پس از همه ، درک انسان در ابعاد فیزیولوژیکی ، آناتومیکی و روانی آن به ما کمک می کند تا به سطح بالایی از راحتی دست یابیم ، در حالی که همه تنوع و تفاوت ها را رعایت می کنیم. همه افراد به یک اندازه در فضا حرکت نمی کنند یا ابعاد بدن آنها یکسان است و همه در یک اندازه نور احساس راحتی نمی کنند یا دمای یکسان را ترجیح می دهند. هنگام طراحی فضاهای متمرکز بر رفاه ، در نظر گرفتن یک رویکرد جامع و چند رشته ای ضروری است و مشاهده و تجزیه و تحلیل عمیق هر "بدن و ذهن" برای دستیابی به یک پروژه موفق کلیدی است.

 

 

 

 

از شما دعوت می کنیم پوشش ArchDaily مربوط به COVID-19 را بررسی کنید ، نکات و مقالات ما در مورد بهره وری هنگام کار در خانه را بخوانید و با توصیه های فنی طراحی سالم در پروژه های آینده خود آشنا شوید. همچنین ، به یاد داشته باشید که آخرین توصیه ها و اطلاعات مربوط به COVID-19 را از وب سایت سازمان بهداشت جهانی (WHO) مرور کنید.

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 

منبع :

 

https://www.archdaily.com/935869/what-is-interior-design-and-why-can-it-really-make-you-feel-better