طراحی داخلی و اصول آن

 

 

اصول طراحی داخلی 

 

توسط  آرنولد آ. فریدمن | مشاهده همه مشارکت کنندگان | مشاهده تاریخچه ویرایش

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 

 

 

طراحی خود را به ما بسپارید

مشاوره رایگان 

کلیک کنید

 

 

طراحی داخلی، برنامه ریزی و طراحی فضاهای دست ساز، بخشی از طراحی محیطی و ارتباط تنگاتنگ با معماری است. اگرچه میل به ایجاد یک محیط دلپذیر به قدمت خود تمدن است، اما زمینه طراحی داخلی نسبتاً جدید است.

 

حداقل از اواسط قرن بیستم، اصطلاح دکوراتور داخلی به قدری ضعیف به کار رفته است که تقریباً بی معنی است، در نتیجه اصطلاحات توصیفی دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفته اند. اصطلاح طراحی داخلی حاکی از حوزه فعالیت گسترده تری است و در عین حال جایگاه آن را به عنوان یک حرفه جدی نشان می دهد. در برخی از کشورهای اروپایی که این حرفه به خوبی جا افتاده است، به عنوان معماری داخلی شناخته می شود. افرادی که به بسیاری از عناصر شکل دهنده محیط های دست ساز اهمیت می دهند، به کل میدان به عنوان طراحی محیطی اشاره می کنند.

 

 

جهت مشاوره تلفنی رایگان کلیک کنید

 

 

اصول طراحی داخلی

 

لازم به ذکر است که طراحی داخلی شاخه ای تخصصی از معماری یا طراحی محیطی است. به همان اندازه مهم است که در نظر داشته باشید که هیچ شاخه تخصصی در هیچ زمینه ای اگر خارج از چارچوب تمرین شود، بسیار معنادار نخواهد بود. بهترین ساختمان ها و بهترین فضاهای داخلی آنهایی هستند که در آن تفاوت آشکاری بین عناصر بسیاری که کلیت را تشکیل می دهند وجود ندارد. از جمله این عناصر می توان به جنبه های ساختاری یک ساختمان، برنامه ریزی سایت، محوطه سازی، مبلمان و گرافیک معماری (نشانه ها) و همچنین جزئیات داخلی اشاره کرد. در واقع، نمونه‌های زیادی از ساختمان‌ها و فضاهای داخلی برجسته وجود دارد که توسط یک دست راهنما ایجاد و هماهنگ شده‌اند.

 

 

Interior environmental design | Environmental design, Interior architecture drawing, Perspective drawing architecture

 


به دلیل پیچیدگی های تکنولوژیکی برنامه ریزی و ساختمان معاصر، دیگر امکان ندارد یک معمار یا طراح به تنهایی در تمام جنبه های بسیاری که یک ساختمان مدرن را تشکیل می دهد متخصص باشد. با این حال، ضروری است که بسیاری از متخصصان که یک تیم را تشکیل می دهند، بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دانش اولیه کافی برای انجام اهداف مشترک خود را داشته باشند. در حالی که معمار معمولاً به طراحی کلی ساختمان‌ها توجه می‌کند، طراح داخلی به جنبه‌های دقیق‌تر طراحی، پرسش‌های خاص زیبایی‌شناختی، عملکردی و روان‌شناختی درگیر و خصوصیات فردی فضاها توجه دارد.

 

 

14 MMID [detailing] ideas | interior design, interior sketch, interior

 

 

جهت مشاوره تلفنی رایگان کلیک کنید

 


اگرچه طراحی داخلی هنوز یک حرفه در حال توسعه بدون تعریف مشخصی از محدودیت های آن است، این رشته را می توان بر اساس دو دسته اساسی در نظر گرفت: مسکونی و غیر مسکونی. دومی اغلب به دلیل نحوه دریافت غرامت طراح (به عنوان مثال، ترتیب هزینه قراردادی)، طراحی قرارداد نامیده می شود، برخلاف کمیسیون یا ترتیب درصدی که در بین دکوراتورهای داخلی مسکونی رایج است. اگرچه حجم فعالیت های تجاری در زمینه دکوراسیون داخلی مسکونی همچنان رو به رشد است، اما به نظر می رسد نیاز کمتر و چالش کمتری برای طراح حرفه ای وجود داشته باشد، در نتیجه تعداد بیشتری از متخصصان واجد شرایط در کارهای غیر مسکونی درگیر می شوند.

 

زمینه طراحی داخلی در حال حاضر تعدادی زمینه تخصصی دارد. یکی از حوزه‌های جدیدتر «برنامه‌ریزی فضا» است - یعنی تحلیل نیازهای فضا، تخصیص فضا و ارتباط متقابل عملکردها در شرکت‌های تجاری. علاوه بر این ملاحظات اولیه، چنین شرکت های طراحی معمولاً متخصص در طراحی دفتر هستند.

 

 

Space Planning — New York School of Interior Design

 


بسیاری از شرکت های طراحی در زمینه هایی مانند طراحی هتل ها، فروشگاه ها، پارک های صنعتی یا مراکز خرید تخصص یافته اند. برخی دیگر عمدتاً روی پروژه‌های بزرگ کالج یا مدرسه کار می‌کنند و برخی دیگر ممکن است در طراحی بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و خانه‌های سالمندان متخصص باشند. شرکت‌های طراحی فعال در کارهای غیرمسکونی از گروه‌های کوچک همکاران گرفته تا سازمان‌هایی متشکل از 50 تا 100 کارمند را شامل می‌شود. اکثر شرکت های بزرگتر شامل معماران، طراحان صنعتی و طراحان گرافیک هستند. در مقابل، طراحان داخلی که کمیسیون های مسکونی را بر عهده می گیرند، احتمالاً به عنوان فردی یا احتمالاً با دو یا سه دستیار کار می کنند. اندازه شرکت‌های درگیر در طراحی غیرمسکونی نشانه واضحی از پیچیدگی نسبی کمیسیون‌های بزرگ است. طراحی مسکونی علاوه بر اینکه پیچیدگی کمتری دارد، نوع متفاوتی از فعالیت است. فضای داخلی مسکونی معمولاً یک بیانیه بسیار شخصی برای مالک و طراح است که هر کدام با تمام جنبه های طراحی درگیر هستند. بعید است که مشتری که مایل است از خدمات یک طراح داخلی برای خانه خود استفاده کند، از رویکرد سیستم های سازمان یافته راضی باشد.

 

 

جهت مشاوره تلفنی رایگان کلیک کنید

 


اکثر شرکت‌های بزرگ معماری بخش‌های طراحی داخلی خود را تأسیس کرده‌اند و شرکت‌های کوچک‌تر حداقل یک متخصص در این زمینه دارند. هیچ مرز دقیقی برای حرفه طراحی داخلی و در واقع برای هیچ یک از حرفه های طراحی وجود ندارد. به عنوان مثال طراحی مبلمان توسط طراحان صنعتی و طراحان مبلمان و همچنین توسط معماران و طراحان داخلی انجام می شود. به عنوان یک قاعده، مبلمان طراحی شده برای تولید انبوه توسط طراحان صنعتی یا طراحان مبلمان طراحی می شود. طراح داخلی یا معمار معمولاً قطعات خاصی را طراحی می کند که به راحتی در بازار موجود نیستند یا باید نیازهای خاصی را برای یک شغل خاص برآورده کنند. این نیازها ممکن است کاربردی یا زیبایی شناسی باشند، و اغلب یک صندلی یا میز مخصوص که برای یک کار خاص طراحی شده است، آنقدر موفق خواهد بود که سازنده چنین قطعاتی را در خط تولید معمول خود قرار می دهد. همین وضعیت اساسی به طور کلی در طراحی پارچه ها، وسایل روشنایی، پوشش کف و تمام محصولات مبلمان خانگی صادق است. همه فعالیت های طراحی اساسا مشابه هستند، حتی اگر آموزش در زمینه های مختلف طراحی متفاوت باشد. یک طراح با استعداد و آموزش دیده می تواند به راحتی و با کمی مشکل از یک حوزه تخصصی به حوزه دیگر منتقل شود.

 

 

All the types of design specialists | Refresh Renovations United States

 

 

در بحث جنبه های کلی طراحی، توجه به این نکته حائز اهمیت است که تفاوت مهمی بین هنر و طراحی وجود دارد. یک طراح اساساً به حل مشکلاتی (اعم از عملکردی، زیبایی شناختی یا روانی) که به او ارائه می شود، توجه دارد. هنرمند بیشتر به ایده های احساسی یا بیانی و حل مشکلاتی که خودش مطرح می کند می پردازد. یک فضای داخلی واقعا عالی یا زیبا را می‌توان یک اثر هنری نامید، اما برخی ترجیح می‌دهند چنین فضای داخلی را «طراحی عالی» بنامند.

 

 

طراحی خود را به ما بسپارید

مشاوره رایگان 

کلیک کنید

 

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 

 

 

منبع :

 

 

https://www.britannica.com/art/interior-design