طراحی داخلی سبک اسپانیای قدیم

 

 

طراحی داخلی اسپانیایی رنسانس

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 

 

13 Spanish renaissance inspired styles ideas | spanish style, hacienda style, spanish style homes

 


در اسپانیا، نفوذ مورها با سبک‌های کلاسیک غربی بعدی آمیخته شد تا طعمی منحصر به فرد در طراحی تزئینی ایجاد کند. سبک معروف به Mudéjar (قرن 12 تا 17) نتیجه اولیه این ایده‌های ترکیبی مسیحی و عربی بود و در اصل شامل کف کاشی‌کاری‌شده و دامن‌ها به رنگ پلی‌کروم، دیوارهای سفید ساده، فریزهای گچ‌کاری شده و سقف‌های چوبی تیره‌دار با تزئینات پیچیده است. . کاخ دوک آلبا، سویا (سویل)، دارای فضاهای داخلی زیبایی است که به این سبک تزئین شده اند.

 

 

The 19th DUKE OF ALBA

کاخ دوک آلبا

 

 

کاشی های زرد تزئین شده با نقوش دست آزاد به رنگ آبی در قرن شانزدهم رایج شد. کاشی ها اغلب در طبقه همکف اتاق های تابستانی استفاده می شد. از آنجایی که در جنوب اسپانیا به ندرت از شومینه استفاده می شد، این اتاق ها در زمستان برای اتاق های بالا خالی می شدند.

 

کشف دنیای جدید، با ثروتی که اسپانیا متعاقباً از مکزیک و پرو به دست آورد، دوره ای از برتری اسپانیا را در قرن شانزدهم ایجاد کرد که باعث تشویق ساخت و ساز شد و همزمان با گسترش ایده های رنسانس در سراسر اروپا بود. تأثیر صنعتگران تزئینی از ایتالیا، همراه با فراوانی فلزات گرانبها، توسعه دکوراسیون Plateresque ("نقره ساز") را تشویق کرد. این نوع تزئینات دوره رنسانس برای اولین بار در فضای داخلی کلیسا به شکل مقبره، رتابلو (ساختار تزئینی پشت محراب) و صفحات آهن‌کاری دیده شد. نقوش ایتالیایی به شیوه‌ای کاملاً غیرایتالیایی مورد استفاده قرار می‌گرفت و سطوح را مانند سبک گوتیک متأخر یا مدژار می‌پوشاند.

 

 

Plateresque Decoration Stock Photos - FreeImages.com

دکوراسیون Plateresque

 

 

این ترکیب منحصربه‌فرد اسپانیایی از سبک‌های کاملاً مجزا، فضای داخلی زیبای اواخر قرن پانزدهم پانتئون د لس دوک دل اینفانتادو، گوادالاخارا، اثر وازکز، و کاخ پناراندا د دوئرو (حدود 1530)، احتمالاً توسط فرانسیسکو د کولونیا، در اواخر قرن پانزدهم را ایجاد کرد. تیرهای سقفی در هم آمیخته و پانل های چوبی بر روی قرنیزهای لانه زنبوری و فریزهای تزئینی ظریفی قرار داشتند. (متاسفانه بسیاری از این آثار در حال حاضر آسیب دیده یا از بین رفته اند.)

 

خانه‌های کوچک‌تر و همچنین کاخ‌ها در اطراف یک پاسیو ساخته می‌شدند که معمولاً ستون‌بندی‌شده و با فریزها، ستون‌ها و سرستون‌های براکتی مدل‌سازی شده یا کنده‌کاری شده‌اند.

 

 

Renaissance interior of Patio de la Infanta, Zaragoza, Aragon, Spain Stock Photo - Alamy

یک پاسیو

 

 

توری های پنجره یا رجیا اغلب بخش مهمی از طرح تزئینی را تشکیل می دهند، آهن کاری به طور سنتی درجه بالایی از برتری دارد. عشق به تزیینات با نقش و نگار نزدیک، پوشاندن تمام سطوحی که به راحتی می‌توان حکاکی یا مدل‌سازی کرد، یکی از ویژگی‌های مهم آثار رنسانس اولیه در اسپانیا و سبک مانولین معاصر در پرتغال است. کار به این سبک در مستعمرات آمریکا رونق گرفت.

 

دکوراسیون رنسانس عالی در اسپانیا عمیقاً تحت تأثیر شخصیت سختگیر فیلیپ دوم و کاخ و صومعه ترکیبی وسیع او، ال اسکوریال (1559-1584)، در نزدیکی مادرید قرار گرفت. این توسط خوان باوتیستا د تولدو و خوان د هررا برای او ساخته شد. بخش اعظم گرانیتی که صومعه از آن ساخته شده است بدون تزیین باقی مانده است و سقف های طاقدار نقاشی شده از ویژگی های تزئینی اصلی طراحی داخلی هستند.

 

 

File:EscorialBiblioteca.jpg - Wikipedia

کاخ و صومعه ترکیبی وسیع او، ال اسکوریال

 

 

احیای هنرهای تزئینی در اواخر قرن هفدهم تحت تأثیر خوزه بنیتو چوریگرا، خانواده و پیروانش اتفاق افتاد. Churrigueresque، که همچنین یک سبک خاص اسپانیایی باقی ماند، احساس باروک قرن هفدهم را در چند رنگ عجیب و غریب بیان کرد. سطوح به طومارها، روزت ها، طومارها و قالب های خارق العاده شکسته شد. دسته های میوه و گل از قالب های قرنیز شکسته یا وارونه آویزان شده اند. و کل فضای داخلی - به عنوان مثال، Sacristy of the Cartuja، گرانادا (1727-1727) - به نظر می رسد که با زیور آلات چکه کند. در اینجا حتی کمدها و درها با نقره و لاک پشت و عاج منبت کاری شده بود و تنها سطح ساده آن کف کاشی شطرنجی است. قابل توجه در میان نمونه های داخلی این سبک، Palacio del Marqués de Dos Aguas، والنسیا (1740-1744) است.

 

 

GRANADA, SPAIN - MAY 31, 2015: The baroque sacristy in church Monasterio de la Cartuja Stock Photo - Alamy

گرانادا

 

 

در دوران بوربن‌ها، نفوذ فرانسه و ایتالیا افزایش یافت، همانطور که در فضای داخلی کاخ سلطنتی در مادرید (1738–1738) با سقف‌های زیبای رنگ‌آمیزی و دیوارپوش‌های براق دیده می‌شود. در اینجا، همچنین، تغییرات بعدی طعم در درمان سبک تر روکوکو سالن گاسپارینی تکرار می شود. در اواخر قرن هجدهم، جنبش نئوکلاسیک جایگاه محدودی پیدا کرد، اگرچه سبک‌های منطقه‌ای به ترکیب باروک و فرم‌های قدیمی‌تر ادامه دادند.

 

 

معماری نئوکلاسیک - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سبک نئوکلاسیک

 

 

نمونه‌های خوبی از کار استعماری اسپانیایی در مکزیک، پرو و ​​دیگر کشورهای آمریکای جنوبی وجود دارد که در آن باروک، مانند اروپا، با یسوعی‌ها متحد بود. کلیساها با شکوهی برابر یا حتی بیشتر از آنچه در کشور مادر یافت می شود، نقاشی و طلاکاری شده اند. گاهی اوقات کلیساها با کاشی پوشانده شده اند و همیشه دارای تابلوهای چوبی استادانه هستند.

 

 

Visit San Lorenzo Basilica in Florence for Renaissance Art

 

 

طراحی خود را به ما بسپارید

مشاوره رایگان 

کلیک کنید

 

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 

 

 

منبع :

 

 

https://www.britannica.com/art/interior-design/Spain