طراحی داخلی ژاپنی

 

 

طراحی داخلی در ژاپن

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 


دکوراسیون داخلی در ژاپن بسیار تحت تأثیر ایده های چینی بود، به ویژه بین قرن های 8 و 12، اما در امتداد خطوط سبک تر، سخت تر و ظریف تر توسعه یافت. از دوران قرون وسطی تغییر چندانی نکرده است. مهم ترین تفاوت در طراحی مدرن این است که حصیر به گونه ای گسترش یافته است که کل کف چوبی را پوشش می دهد و درهای کشویی جایگزین پرده ها یا پرده های تک لنگه شده اند. دو طرف یک خانه ژاپنی اغلب دیوارهای دائمی ندارند و پارتیشن های داخلی از کاغذ روی یک قاب چوبی هستند که نور ملایم و منتشر را می پذیرد. این پارتیشن‌ها معمولاً قابل جابجایی هستند و به شما امکان می‌دهند فضای داخلی را مجدداً مرتب کنید.

 

 

Japanese Interior Design: Minimalist Sophistication | Foyr

طراحی داخلی ژاپنی : پیچیدگی مینیمالیستی

 

 

فضای داخلی ژاپنی یک چیدمان با دقت فکر شده است. دکوراسیون دیوار به سختی وجود دارد، و دیوارها یک پس زمینه خنثی برای بقیه فراهم می کنند. از آنجایی که ژاپنی ها همیشه کف خود را با حصیر کاه برنجی می پوشانند و به جای روی صندلی روی آن می نشینند، میزها پایین هستند و به عنوان تکیه گاه نیز استفاده می شوند. طبقات قفسه ها رایج هستند که معمولاً با لاک پوشانده می شوند و به صورت تزئینی رنگ می شوند. آنها به اشکال مختلف ظاهر می شوند و کیفیت نامتقارن هنر ژاپنی را می توان در این قطعات مبلمان مشاهده کرد، تعداد و موقعیت قفسه ها در دو طرف متفاوت است و در ارتفاعات مختلف قرار می گیرند.

 

 

Japanese Crafts: The Ultimate Tatami Guide - BECOS - tsunaguJapan

حصیر کف پوش صنایع دستی ژاپنی

 

 

برخلاف رویه غربی، ژاپنی‌ها اتاق‌های خود را با چندین اثر هنری تزئین نمی‌کنند، بلکه جایگاه ویژه‌ای در اتاق دارند، یک نقطه کانونی که در آن یک اثر با کیفیت به نمایش در می‌آید و هر از چند گاهی تغییر می‌کند. هم چینی‌ها و هم ژاپنی‌ها به آثار زمان‌های گذشته احترام می‌گذارند و ژاپنی‌ها قدیمی‌ترین مجموعه هنری در جهان را دارند، در مخزن شوسو در نارا، که در قرن نهم پس از میلاد تشکیل شد.

 

 

Nara National Museum (Nara, Ikoma, Tenri|History Museums) - LIVE JAPAN (Japanese travel, sightseeing and experience guide)

موزه ملی نارا

 

 

در آن زمان، درها به روش چینی چرخانده می‌شدند و به جای شوجی کشویی، پنجره‌ها از مشبک چوبی ساخته می‌شد که به بیرون رانده می‌شد، همانطور که هنوز در زیارتگاه‌ها و معابد دیده می‌شود. برای مهم‌ترین فرد یک گلدان پرده‌دار و برای دیگران تشک‌های جداگانه روی زمین چوبی قرار داشت. آن زمان، مانند الان، یک راهرو ارتباطی بیرون اتاق ها وجود داشت. Seiryo-den یا اقامتگاه معمولی حاکم در کاخ سلطنتی کیوتو متعلق به این دوره بود و در قرن نوزدهم بر اساس مدل اصلی بازسازی شد. یک خانواده امروزی می تواند به راحتی در مجموعه ساده اتاق های خود با دیوارها و صفحه های ایستاده تزئین شده با تصاویر به شیوه کلاسیک چینی زندگی کند.

 

 

File:Seiryoden.jpg - Wikimedia Commons

Seiryo-den

 

 

در اواخر قرن پانزدهم، فضای داخلی در نتیجه ترکیب آهسته سبک درباری قدیمی‌تر با نوع سخت‌تر خانه مورد علاقه طبقه نظامی، که بسیار تحت تأثیر معماری ذن بودایی قرار داشت، شکل امروزی خود را به خود گرفت. در اواخر قرن شانزدهم، استادان چای ظهور کردند. این آگاهان «راه چای» که شامل ساخت اتاق چای و باغچه آن و جابجایی صحیح در آنها می شود، خانواده ها و مدارس موروثی را تأسیس کردند که مشاوران زیبایی شناسی در بیشتر جنبه های معماری داخلی، دکوراسیون داخلی و برنامه ریزی باغ بودند. هدف آنها دستیابی به زیبایی با صرفه جویی، عدم تقارن و صرفه جویی در حرکت بود و بسیاری از لطف ساده داخلی ژاپنی مدیون آنهاست.

 

 

Zen Buddhist Temples in Japan - Feldman Architecture

معماری ذن بودایی

 

 

در یک خانه مدرن ژاپنی که به سبک سنتی ساخته شده است، دکوراسیون تقریباً کاملاً ساختاری است و خانه های همه طبقات به یک اندازه مرتب و عاری از ابتذال هستند. هماهنگی و ظرافت آنها از تنوع بی پایان جزئیات در محیطی کاملا استاندارد ناشی می شود. اتاق‌های معمولی بر حسب مضرب واحد کفپوش، 6 × 3 فوت (1.8 متر × 0.9 متر) محاسبه می‌شوند. درهای کشویی 5 فوت 8 اینچ (1.7 متر) ارتفاع و 3 فوت (0.9 متر) عرض. ستون های نگهدارنده 4 تا 5 اینچ (10 تا 13 سانتی متر) مربع، در فواصل 6 فوت (1.8 متر) تنظیم شده اند. و تخته های سقف 1-1.5 فوت (30-45 سانتی متر) عرض دارند. تمام کارهای چوبی بدون رنگ و به ندرت لاکی هستند، اما در فوسوما، یا درهای کشویی، که اتاق ها را از هم جدا می کند و با کاغذهایی با نقش های مختلف پوشانده شده یا با نقاشی یا خوشنویسی تزئین شده اند، تنوع زیادی وجود دارد. بنابراین، کل ضلع یک اتاق ممکن است منظره ای را به صورت سیاه و سفید یا رنگی، اغلب در زمینه نقره ای یا طلایی ارائه دهد. تغییر این فوسوماها ظاهر یک اتاق را کاملاً تغییر می دهد و حذف آنها دو یا چند اتاق را به یک اتاق تبدیل می کند.

 

 

چگونه خانه خود را به سبك ژاپنی طراحی كنید؟

خانه مدرن ژاپنی به سبک سنتی

 

 

همه اتاق ها را می توان به عنوان اتاق خواب استفاده کرد، زیرا ملافه ها در کمدهای بزرگ نگهداری می شوند. اتاق‌های پذیرایی فضای بیشتری را برای دکوراسیون نسبت به بقیه فراهم می‌کنند، زیرا یک سر اتاق توسط یک توکونوما اشغال شده است، یک طاقچه با سایبان بالای آن که توسط ستونی از چوب ظریف یا غیر معمول پشتیبانی می‌شود، که در آن تصویر یا مجموعه‌ای از آن آویزان شده است. تصاویری که با گل آرایی که معمولاً همراه آن است، تنها زینت است. هر دو به طور مکرر با توجه به فصل یا خلق و خوی تغییر می کنند. در کنار توکونوما، اغلب یک میز نوشتاری تعبیه شده است. در کنار این معمولاً یک چیگای دانا وجود دارد، چیدمان نامتقارن از کمدها و قفسه ها تا حدودی شبیه بوفه. بین بالای فوسوما و سقف اغلب یک رمما قرار دارد، یک فریز روباز که با نقش ها یا مناظر در چوب یا بامبو حک شده است. گاهی اوقات ممکن است یک لوح قاب شده با شعر یا نقاشی روی آن قرار داده شود. دیوارهای دیگر از گچ ساده در سایه های ملایم، عمدتاً خاکستری یا قهوه ای هستند. سقف ها معمولاً از تخته های نازکی هستند که کمی روی هم قرار گرفته اند و توسط میله هایی حدود یک اینچ (3 سانتی متر) مربع نگه داشته شده و کل آن از سقف یا تیرهای کف آویزان است. در آپارتمان‌های بزرگ، مانند زیارتگاه‌ها و معابد، گاهی اوقات «سقف چینی» سرپوش‌دار و صندوق‌دار، با چوب‌های لاکی و نقاشی‌ها و نقش‌ها در خزانه یافت می‌شود. انواع فانتزی ساخته شده از بامبو و نی و چوب بافته شده غیر معمول نیست. بامبو در خانه ژاپنی به عنوان ستون ها و میله های پنجره و مصالح سقف کاربردهای زیادی دارد، وقتی شکافته و مسطح شود، ممکن است جای تخته ها را بگیرد. پنجره ها اشکال مختلفی دارند - گرد، مربع، زنگ، کوزه شکل، کدوئی شکل، الماس شکل، بادبزن شکل، و کاملاً نامتقارن - و مرکز توجه را در یک دیوار خالی ایجاد می کنند.

 

 

Tokonoma displays - Bonsai Empire

توکونوما

 

 

مبلمان در یک خانه سنتی ژاپنی کمیاب است، شاید شامل یک کابینت از چوب سیاه یا لاک، یک میز تحریر کم ارتفاع یا یک صفحه، دو یا شش برابر (معمولاً به صورت جفت) با مناظر روی زمینه طلایی یا نقره ای تزئین شده است. نصب شده در براد یک صفحه نمایش تک برگ گاهی در راهروی ورودی می ایستد. در میان ثروتمندان، سایر اشیاء با ارزش مانند تصاویر طومار، منقل ذغال چوب، ظروف سفالی، فوسوما یدکی، کتاب و کنجکاو در یک انبار نسوز جدا نگهداری می‌شوند و فقط گاهی اوقات برای اطمینان از تنوع ثابت در اتاق‌ها تولید می‌شوند. این یک اصل است که اتاق هایی که فقط گهگاه اشغال می شوند ممکن است بیشتر از اتاق های نشیمن معمولی خودنمایی و تخیلی باشند و اغلب در هتل ها و رستوران ها و سایر مکان های تفریحی با آنها روبرو می شویم. به همان اندازه که به فضای داخلی حمام توجه می شود مانند سایر اتاق ها، درها و پنجره ها و دیوارهای این حمام ها معمولاً بسیار عالی هستند.

 

 

Holiday home traditional Japanese house give you one traditional JP house, Hirado, Japan - Booking.com

نمای داخلی یک خانه ژاپنی

 

 

 

طراحی خود را به ما بسپارید

مشاوره رایگان 

کلیک کنید

 

 

 

مترجم : گروه معماری مشاور

 

 

 

 

منبع :

 

 

https://www.britannica.com/art/interior-design/Japan#ref74231